"Where are my angels, sweet sweet angels..."
Greetings everyone. Jsem tady a stýskalo se mi.
Všichni jste mi moc chyběli, proto se na krátký čas
a po dlouhém stěhování vracím zpět. Držte mi pěsti
a možná tady chvíli zůstanu. Začíná se mi u vás líbit.
Cheers Jilly:-*Září 2011

You saw the best that was in me..http://www.youtube.com/watch?v=rl8SuLBCq3k

28. září 2011 v 22:41 | J.
I promised so here it is. I promised. Rather to myself than you guys but still.I'm a student now. I am happy there. I feel kinda much moe free than before because changes makes people take a new breath. So I am kind of myself right now. On the other hand there are still these screwed up things that still brake me.
I jus remembered one thing that I for some reason wanna remeber once. That he almost had a fight because of me again. But this is just a little btw.
Well, I go to university, I met plenty of new people and my first two weeks even they were very stressful and should have wright down all these important things, it was also really amazing.

I've done so so many many things. It is strange but I've been there like for a week and a half now but I feel like it were months. Weird, guys, Ima telling you, weird.


I love our university library. I also love my new creapy profesors. We bought fucking perfect thing in a second hand (my favourite shop btw;). Darth vader costume and ima not kidding:D Klasy!:D
Today I've been delivering weding cakes and in the afternoon we were practising to the EVENT:) My aunts wedding that is happening this saturday:) Ima pretty excited but nervous. Ima gonna sing;)

So many nice things happend but today i feel weird. And not because i had a fight with my mother but much more because i again feel this betrailed somewhere deep in my heart that i just cant forget. I dont know why i memorized it just today but right now:And I feel even more lonely when someone is with me or someone writes me. Even more...sorry for depresion:) despite all of that ima still in a greta mood recently so remeber:

BUT:


BUT:
:(

Výkřiky do ticha

18. září 2011 v 21:25 | J.
J. má za sebou dva dny na tetovací akci a vyjímečnou možnost oblíknout se jako děvka a to beztrestně:-p Zítra jí začínají změny. Změny plné starých neuzavřených záležitostí bohužel:-/ Bude to drsnééééé!:D

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ! Nevermind

17. září 2011 v 12:13 | J.


SCREW YOU and whole your fucking perfect universe!

Adn this is my tree and it is beautiful tree

17. září 2011 v 1:59 | J.
I just finished watching Life unexpected. It took three days. I almost cried. Deal with it.

Well well well! http://www.youtube.com/watch?v=5EARTcJ48H0&feature=relmfu

16. září 2011 v 20:57 | J.
So as I said, I wasn't part of it. And I miss the old times a bit but it doesn-t matter cause I am over already! I HAVE TO BE!

A new series is a part of my life now which I use it as a coulisse that makes me feel calm and that's Life unexpected. It is not practicaly new but still. I need some kind of coulisse to make me feel right. It is a bit paradox cause I need something like that to make me feel that I actualy belong. Crazy right? There is serious mess in my head isn-t there. So this weekend is the last one holiday weekend for me, but I won't enjoy it cause my ideals are already gone:) I've been technicaly switched;) Never mind. But next week you can look forward to a brand new diary of university student and I guess you believe me when I say that it-s gonna be rough:)

THIS TIME I-MA TAKE YOU FOR A RIDE

Unfortunately there is still this thing with my hometown. I'm gonna go to university in my hometown. I hate that fact that I will have to meet people that I already met in high school:-/ But honestly, nothing-s gonna stop me from showing them who I am. I wanna show them who I can be when I-m focused. Big change is around the corner, I will let anyone got in my way. I-ll let anyone make me feel broken anymore! I-M INVINCIBLE TONIGHT!

* you know what? if blog ever broke down, is there a possible way how to sue them?:D:D I've just found it hillarious*

Big girls don't cry even when they screw up;)

16. září 2011 v 17:11 | J.
THINGS END TODAY!


And I won't be part of it!:)


I won't link my life

16. září 2011 v 0:38 | J.
You know what? Why should I look to the future if I rather would be focused on what I have right now and keep it from disappering. But it depands on if there's something right now, anything, that I actualy DO wanna keep. And I realize that I don't. But whole truth is that I have but I am not able to appreciate it cause inside I kind of still know that if I acted differently I would have had something more. That I screwed up. But I am glad for even so little. Cause it is not little for other people, it is so many and I am not grateful enought.
So, I've spend some time studying today cause I'm completely off when we talk about driving. I went to university to show them my schedule, met my dear old friend Karolka that I loved once and now I'm preparing for a fact that people who means most to me right now are moving this week. People that I love and that love me. Hard preparation.


And one more thing happened. My best friends broke up with his girlfriend. Yeah shit happens. That's not something HUGE. But it's huge for him. His ex is my friend too. We used to spend much time together and I love her and I promised that I'll be there for her but mostly I just want to be there for him. Because yeasterday when this happened the thing that he did was that he wrote me, that he wants to see me cause he needs distraction. But I was too busy. Really too much:-/ And I am sorry for that. Do you see how ridiculous and childish we can be?

Let the bodies hit the floor! http://www.youtube.com/watch?v=8GX3kWPngMs

11. září 2011 v 23:58 | J.
Oh, my dearists, I'm so damn sorry that I've not been here for so long. SHAME ON ME! But that's just me. I should have, cause as I think about it I am really sad that I didn't wrote down all these amazing things that happened and that i for a change WANT to remember. Things are getting better right now but I've said nothing:) Cause I don't want to ruin it. I feel ill which is fucking bad cause I canot be:)
As far as I'm concerned I stoped writing few weeks ago. Don't know why, do not ask me, I just wasn't in a right mood. And I'm still not.

Vezmeme to naPŘESkáčKU:)
Mám obdivovatele. Přesně tři z nichž dva jsou noví. Je to depresivní a frustrující. Nevím co dělat.
Poprali se kvůli mně. Málem a opět. Ach jo.
Byla jsem s mojima na chatě. Bylo to zdaleka to nejlepší co se událo a jsou za to neskutečně ráda. Ponorková nemoc hadra nebyla. Vivat tonda a dlažební kostka.
Oslava narozenin S se mírně řečeno zvrhla. Ale konec byl milý a dárek udělal radost:) He's not the messiah!!!
Včera proběhla úžasná akce. Vzpomínat budu moc ráda. Brigáda na slavnostech. Hrála jsem polárníka v lehce cimrmanovském stylu a potkala Svěráka. Asi osud:)
Den předtím byl ale mnohem lepší. W mně vzbudil smskou. Před pár měsíci bych se nedivila. Byla jsem ráda. Pak přijel, dopoledne byl u mne, poobědě u K, odpoledne s oběma a večer se všemi:) Let the bodies hit the floor.
Přišla mi sms: dobrou noc krásné stvoření. Nevadí mi říct vám to, pobavila jsem se, pobavte se také:)
Sedělo se na jednom nejmenovaném básníkovi na digitálním náměstí:)
Abych nezapoměla, po chatě byl sádrák:) A skorobazén, který se pro mně nikdy nestal skutečností ačkoli to tak vypadalo. Won't forget:-)
Viděla jsem celou veronicu Mars a celkem fajn pokecala s V o serioších.
Taky byl music club. "Jak bylo?" V pohodě, než se ztratila francouzska a přišel S:)" Že jsem nemlčela.
Hudba z her, anime a dubstep:)
Hráli se hry a slušelo mi to v K:)
Spadlo letadlo, pálili se svíčky a pil se džus:(
Lovila se skákací kulička:)
Dělal se rozvrh. Nenáviďme ajťáky:)

Milion dalších věcí se stalo. Ztrácí se mi v paměti pomaličku a polehoučku ale nikdy se neztratí. Protože je miluju, protože ji miluju, protože ho miluju, protože vás miluju. Jsem vděčná za to co mám, za to kým jsem, za to kým jsem byla a kým budu. Za to kým jsou oni a za to že mně milují. Za letošní rok. Za tu lepší polovinu letošního jenž z něj udělala jeden z nejskutečnějších okamžiků mého života. Za tu druhou polovinu, která mně připravila o lidi kterým jsem věřila a milovala. Která mně poučila a bohužel naučila nikomu nevěřit a nikoho si nepouštět tak blízko jako jsem to již udělat chtěla. Zase se to změní, jen to chtělo čas. "Možná čase" se stalo skutečností. A musím říct že to chutná dobře:) Jsem zase ráda. Dobrou noc:-*