"Where are my angels, sweet sweet angels..."
Greetings everyone. Jsem tady a stýskalo se mi.
Všichni jste mi moc chyběli, proto se na krátký čas
a po dlouhém stěhování vracím zpět. Držte mi pěsti
a možná tady chvíli zůstanu. Začíná se mi u vás líbit.
Cheers Jilly:-*Hunger games- Aréna smrti

27. listopadu 2011 v 13:21 | J. |  Books
V originále: The hunger games
Autor: Suzanne Collins
Nakladatelství: Fragment 2010
Bestseller z pera Suzanne Collinsové, trilogie Hunger games podnítila hotovou mánii. Tahle pro mně zprvu nenápadná knížka, která mne nezaujala jak obálkou tak ani názvem se ukázala být tím nejlepším, co se mi za dlouhou dobu dostalo do rukou a myslím, že tím ještě nějakou chvíli zůstane. Hunger games jsou vzkutku vyjímečnou trilogií. Motiv a hlavní dějová linie jsou v literatuře pro mládež prakticky zcela ojedinělé. Suzanne Collins přišla s knihou na kterou si jen tak někdo netroufne. Hunger games jsou plné boje o přežití, nespravedlnosti a sebezapření, lásky k bližnímu, násilí a krutosti. Tudíž to není zrovna dětská kniha. Není divu, že se chystá nové vydání pro dospělé čtenáře. Příběh se odehrává ve zdálivě beznadějném světě, kde vládne diktatura a neporušitelný řád. Kde je jakákoliv snaha o vzpouru tvrdě potlačena. Kde lidé umírají hlady a kde se rok od roku konají kruté násilnické hry, připomínající římský boj gladiátorů na život a na smrt. Z každého ze 12 krajů, na něž je rozděleno to, co zbylo ze Severní ameriky, jsou vybráni dva mladí lidé, aby bojovali v aréně o holý život pro potěšení hlavního města a jeho obyvatel. Jako by diktátoři zvedali pomyslný prst se slovy, máme nad vámi absolutní moc. Můžeme vám vzít vaše děti. Musíte uznat, že není moc knih pro mládež, kde se hlavní zápletka točí kolem dětí, jenž s evraždí navzájem. Hunger games vzbudili velkou odezvu u čtenářského publika a začátkem příštího roku se do kin chystá vtrhnout jejich filmová adaptace. Myslím, že po shlédnutí prvních trailerů není důved se na ni netěšit. Bude se totiž pravděpodobně věrně držet své předlohy. I přes svůj drastický nádech a tohle všechno je Aréna smrti nádherná kniha popisující lásku, ryzí přátelství a touhu po svobodě.


Hunger games, je kniha plná překrásných motivů, v jistých chvílích lehce předvídatelná, ale ani tak se nevyhne několika skvěle překvapivým zvratům. Všechny pasáže knihy jsou dokonale propracované. Autorka sází na jednoduché a stručné věty, které nechávají čtenáře v napětí, což se jí samozřejmě vyplácí. Zprvu mě hodně překvapilo, že celá kniha je vyprávěna v přítomném čase, což není úplně obvyklé, jelikož klasickým vyprávěcím časem je samozřemě čas minulý. jelikož na to nejsem zvyklá, chvíli mi trvalo, než jsme si na tuhle aktualizaci zvykla. Nicméně to byl určitě skvělý tah. Kniha je tak mnohem svižnější, dramatičtější, napínavější a i když se to zprvu nezdá, je mnohem jednodužší nechat se vtáhnout od děje.Někteří fanoušci mně teď jistě budou chtít ukamenovat, ale abych byla scela upřímná, ta milostná linka na v některých momentech působila rušivě. Neumím ta docela popsat proč, ale v některých pasážích mi prostě neseděla.

Abych to ale shrnula. Kniha je úžasná. Víc než to, je nejlepší, co jsem četla za docela dlouhou dobu. Celá trilogie má ambice zapsat se nejed do srdcí čtenářů, ale také zanechat znatelné stopy v celé současné literatuře pro děti a mládež. A řekněme, že si to zaslouží o trochu víc než takové Twilight. Držím tedy autorce a celé sáze palce. Tahle kniha se povedla!


Na nový trailer se můžete podívat zde, checknout co jsem během čtení poslouchala můžete tady a nakonec doporučuji poslechnout si unofficial soundtrack, který je bezesporu úžasný:)

Nejsem zloděj, jsem hrdý člen naší komunity :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama