"Where are my angels, sweet sweet angels..."
Greetings everyone. Jsem tady a stýskalo se mi.
Všichni jste mi moc chyběli, proto se na krátký čas
a po dlouhém stěhování vracím zpět. Držte mi pěsti
a možná tady chvíli zůstanu. Začíná se mi u vás líbit.
Cheers Jilly:-*Roztomilé malé lhářky-Sara Shepard

15. listopadu 2011 v 22:37 | J. |  Books
V originále: Pretty Little liars
Autor: Sara Shepardová
Nakladatelství: BB Art 2011

Roztomilé malé lhářky Sáry Shepardové.
Populární knižní série, která je v americe velmi známá a roky si udržuje svůj věrný okruh fanoušků. K nám se ale dostává až letos a bojím se, že kdyby nebylo stejnojmenného seriálu stanice ABC trvala by její publikace mnohem déle. Záporem první knihy série je předně to, že se k nám dostává až po televizní adaptaci. Ta samozřejmě vůbec není špatná ba naopak. Slovy kritiky jde o jeden z nejlepších dramatických seriálů současnosti. Většina čtenářek se tedy se základním syžetem a postavami již seznámila a v ke knize přistupuje s kritickým odstupem. Musím bohužel konstatovat, že této skupině čtenářů kniha nic zásadního nepřinese.
Co se týče příběhu,nedozví nic, co by jim už tvůrci seriálu nezprostředkovali předem. Na druhou stranu je v knize samozřejmě spousta vedlejších epizodek, které jsme neměli šanci v televizi vidět. Postavy prozrazují více ze svého charakteru a kniha má velmi pěknou atmosféru. Postrádá však již zmíněnou dramatičnost. Velkou výhodu mají tedy tyčtenářky, jenž se se seriálem nesetkaly. Předpokládám, že pro ně musí být Roztomilé malé lhářky mnohem větším čtenářským zážitkem.
Kniha samotná je velmi sympatická. Určitě se řadí k tomu lepšímu co v současné době vzniká pro dannou čtenářskou obec. Zákadní příběh je bravurní. V tom mi dáte všichni za pravdu. Dlouho jsem se nesetkala s tak originálním námětem. Postavy jsou dostatečně různorodé i když mi tedy nepříjdou hlavní hrdinky ani zdaleka tak sympatické jako jejich seriálové představitelky. Kniha je čtivá a autorka si je naprosto přesně vědoma komu se její knihy dostanou do rukou. Na jejím stylu je to znát. Je například jednou z těch, které se nebojí používat konkrétní jména módních značek či obchodních výrobků, což je poslední dobou v literatuře pro dívky docela běžná záležitost. Ne vždy to ale působí sympaticky. Jsou knihy, kde jsem kažou takovou zmínku s radostí očekávala viz například Mediátor Meg Cabotové. Meg to holt umí prodat, ale co ona neumí že:) Na druhou stranu jsou zde takové knihy, kde mne sebemenší zmínka jakékoli značky přiváděla k šílenství ( bohužel si nevzpomenu na příklad ale nikdo není dokonalý). Sara Shaperdová se nachází blíže k té první kategorii. Všechny tyhle vsukvy skvěle dokreslují prostřední ve kterém se hlavní hrdinky nacházejí a nepůsobí příliš rušivě. Nemyslím si, že si tuhle knihu kdy přečte jakýkoli můž. Narozdíl od seriálu, který je jak známo stavěný na úroveň Zoufalých manželek a ty jsou mého kamaráda oblíbeným seriálem:D Sice ani já sama tento typ literatury nijak nevyhledávám, ale chlapy, to opravdu ne. Tohle je typický příklad dívčí literatury. Žádný chlap na to ani zdálky nepohlédne:D

Roztomilé malé lhářky jsou zajímavé ještě z jednoho důvodu a to je jejich kontroverznost. Líbí se mi, že se autorka ani trochu nebála udělat z jedné ze svých hlavním postav lesbičku. Jsem ráda, že se tyhle věci začínají objevovat v tomhle typu literatury. Jednou to možná skutečně budou lidé považovat za normální. Na druhou stranu co je po sérii Gossip girl ještě kontroverzní;)Kniha se zprvu rozjíždí velmi pomalu a na někoho může působit zmateně.
Jednotlivé kapitoly se vždy zabývají jednou určitou postavou, jejíž část příběhu sledují. To mi při čtení vadilo. Jeden příběh je useknutý v půlce a pokračuje jiný, který mně v ten moment ani za mák nezajímá. Třičtvrtě knihy navíc trvá, než se skutečně dají hrdinky dohromady a začne se něco dít. Takže se kniha vlastně vůbec nemá šanci rozjet. Beru ji ale jako takový pilot, který nám dokonale nastínňuje jednotlivé postavy, jejich story a jejich prostředí a teď už jen napjatě očekávat jak to bude s dalším dílem. Jsem upřímně zvědavá jak si Sara Shepardová poradila se všemy těmi akčními "sceneriemi". Lets hope for the best.

Bohužel se nikdy nedozvím jak by na mně kniha působila kdybych neměla v hlavě naprosto jasnou představu, jak která postava vypadá, co nosí, jak vypadá prostředí ve kterém se nachází a tak podobně. Tímto děkuji ABC family za zkažený čtenářský zážitek a za úžasný seriál na který nedám dopustit:)


Klady? Rozhodně příběh. Je originální, je napínavý a zaobírá se tématy, která jsou v tomhle typu literatury hodně žádaná. Postavy a celkové prostředí.

Zápory? Ta rozkouskovanost na jednotlivé kapitoly, která se ale možná v dalších dílech vyskytovat nebude. Vzhledem k tomu, že jde o údovní díl, který nemůže fungovat samostatně nemám už moc co vytknout.*Na knihu jsem se šíleně těšila. Těsně než bylo oznámeno její české vydání jsem se chystala objednat si ji v originále. Četla jsem všechny ty skvělé reakce a byla hodně zvědavá. Nakonec se mi dostala do rukou asi před dvěma měsíci a prakticky celou jsme ji zhltla v jedné naší krásné kavárně. Mezi všemi těmi povinnými knihami o literární interpretaci to bylo neuvěřitelně oddychové. Číšník mně tam zná a vždy když jsem dopila donesl mi vodu a sušenku abych mohla zůstat a číst:D Nemůžu tuhle knihu úplně shodit ani kdyby za to stála, jako že nestojí. Mám až příliš vřelý vztah k celé televizní sérii.

A oblíbená postava? Aria. Je to jedna z těch postav, kdy jako čtenář cítíte spojení. Byla pro mně velkou inspirací ať už módní či myšlenkovou. Její popis v knize mi byl neskutečně sympatický. Jako bych si říkala, tuhle holku bych chtěla poznat. Měli bychom si co říct. A když už nic tak máme společné aspoň ty francouzské filosofy:D *

Můj Playlist aneb co jsem poslouchala, když jsem tohle četla:

Neporušuji autorská práva, ale jsem hrdým členem komunity:)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama