"Where are my angels, sweet sweet angels..."
Greetings everyone. Jsem tady a stýskalo se mi.
Všichni jste mi moc chyběli, proto se na krátký čas
a po dlouhém stěhování vracím zpět. Držte mi pěsti
a možná tady chvíli zůstanu. Začíná se mi u vás líbit.
Cheers Jilly:-*Melancholia (2011)

4. prosince 2011 v 21:21 | J. |  Sofistikované povídání o filmech
V originále: Melancholia
Režie: Lars von Trier
Hudba: Richard Wagner- Tristan und Isolde overture

na počtu hvězdiček nezáleží, to je až tragicky nepodstatné

Nedávno mě inspirovala jedna žena, která řekla. Nechci filmy kritizovat, chci o nich mluvit. Nechci tedy tento film kritizovat, jen o něm mluvit. Mluvit a mluvit, stále a znovu. Dokola se vracet k podstatě toho, proč je Melancholie tolik sugestivní, tolik nepoddajná, tolik zneklidňující.


Melancholie ukazuje co může být na zkáze a smrti estetické a všudypřítomný Lars von Trier ani tentokrát nedává lidstvu žádnou naději. Znepokojující. To je to slovo. Hollywoodu na hony vzdálený snímek dává svou takřka daliovskou úvodní sekvencí najevo i těm nejméně zainteresovaných, že je jedinečný. Nezařaditelný.
(Ne)katastrofický film o konci světa. O smíření, o přijetí, o strachu v té nejryzejší podobě. Trier chytře rozděluje svůj film na dva celky. Každý nahlížený z pohledu jiné hlavní postavy. První, nevypočitatelná Justin. Zpočátku zžíraná nekonečným strachem z něčeho, co neumí sama popsat. Schopná každou chvíli měnit své chování. Odhánějící a ničící všechny kolem sebe. Beznadějně ztracená Justine ze které se postupem času v druhé polovině stává osoba klidná, apatická, přijímající, čekající. Čekající na konec o kterém věděla, že příjde a který přijímá jako nevyhnutelný a svým způsobem osvobozující. Clair. Sestra Justine. Ona představuje ten silný a vyrovnaný článek. S přibližující se katastrofou se však mění ve vyděšenou, v beznaději se utápějící histerickou postavu, která se nechce smířit s tím, že se blíží její konec a co víc, konec jejího malého syna. Není shopná narozdíl od své sestry přijmout fakt, že není žádná naděje na únik před katastrofou. To je další z Trierových manipulací. Nebojí se do filmu obsadit dítě a ví, že se diváci budou muset vyrovnávat s faktem, že malý nevinný chlapec nemá žádnou naději na přežití. Konec je určen všem bez rozdílu. Trier je symbolista leč většinu jeho skrytých významů divák neodhalí a nebo je ani nemá odhalit, jelikož sami o sobě žádné vysvětlení nemají. Prostě jsou. Pracuje s atmosférou, kterou uvádí do pohybu na jednu stranu syrovou kamerou, syrovými promluvami postav a vlastně celou obdobně laděnou první polovinou filmu a na druhou stranu těmi transcendentálními obrazy souhvězdí, přibližující se planety Melancholie či artovou úvodní sekvencí.


Jak se konec blíží, je proměna obou postav stále výraznější. Clair, snažící se mermomocí zachránit svého syna před smrtí a Justine, která jí syrově a hrubě odpovídá, že jsou už mrtví. Trierova magická předehra porvázená Wagnerovou klasikou je hypnotická. Wagner je také jedinným skutečným hudebním článkem filmu. Ze všech postav se pak Melancholii nejvíce podobá právě Justine. Její ničivá až sebedestruktivní osobnost, která přináší zkázu i svému okolí, její nevypočitatelnost takřka matematická. Ničivá přitažlivost planety Melancholie.


Znepokojující, estetický, půvabný, děsivý, daliovský, tísnivý, artistický, beznadějný, atmosférický, přitažlivý, zneklidňující, hypnotický, (anti)depresivní, apatický, syrový, symbolický, ničivý, frustrující a především melancholický. Lars von Trier

V hlavních rolích skvěle vystavěný mezinárodní ansámbl v čele s Charlotte Gainsbourg jako materiální Clair a neustále překvapující Kirsten Dunst v roli labilní Justine.

*toto není plnohodnostná recenze. Je to jen změť myšlenek podnícená shlédnutím filmu, diskutováním o něm a přečtením několika věděckých kritik.*

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yachiru Yachiru | Web | 15. prosince 2011 v 18:17 | Reagovat

Melancholia je naprosto úžasný film, od skvělého režiséra a s dobrou hudbou! A má to začátek a konec takový jaký od filmů očekávám... :) začátek- nečekaný, konec- tragický :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama