"Where are my angels, sweet sweet angels..."
Greetings everyone. Jsem tady a stýskalo se mi.
Všichni jste mi moc chyběli, proto se na krátký čas
a po dlouhém stěhování vracím zpět. Držte mi pěsti
a možná tady chvíli zůstanu. Začíná se mi u vás líbit.
Cheers Jilly:-*Books

Tajná zahrada, Vražedná pomsta

29. ledna 2012 v 23:28 | J.


Do svého pomyslného čtenářského deníku přidávám dvě nové knihy. Jednou z nich je Tajná zahrada F.Hudson-Burnette, druhou Vražedná pomsta.
Tajná zahrada je opravdu nádherná kniha. Četla jsem ji vrámci předmětu Literatura pro děti a mládež. Vedlo mě k tomu hlavně to, jak strašně moc miluji knihu A little princess od stejné autorka, která česky bohužel pravděpodobně nikdy nevyšla, a pokud ano, je tomu už velmi velmi dávno a čert ví, kde je jí konec:) Mnozí z vás si jistě pamatují krásnou filmovou adaptaci obou těchto knížek.
Tajná zahrada je kouzelným dílkem určeným malým čtenářům, které ale dosahuje velkých kvalit a jde právem o jednu z anglických klasik. Hlavní hrdinka není vyloženě typickou dětskou hrdinkou se kterou by se mělo leckteré dítě ztotožnit. Naopak je to nabubřelý spratek, kterého bych nikomu nepřála. Nicméně během jejího příběhu dojde k postupné proměně všech hlavních postav, která tvoří kostru celého příběhu. Atmosféra knihy je nádherná, s prvky romantismu, tajemna, nechybí starý dům, tajná zákoutí a nádherná anglická příroda. V mém seznamu povinné četby se bude krásně vyjímat.

Druhou knihou je Vražedná pomsta. Pokračování Hunger games. Snad nemusím říkat, že mne uchvátilo ještě o poznání více než první díl. Miluji tu dramatičnost s jakou je zakončená každá kapitola. Miluji hlavní i vedlejší postavy. Všichni jsou tak dokonale barvitě vykresleni. Stále ještě se snažím pochopit význam posledních několika stránek knihy. Všechno se seběhlo tak rychle. Hrozím se filmové adaptace a toho co se jí rozpoutá, ale nenechám si jen tak znechutit jednu z nejlepší nižních sérií, jakou jsem četla za poslední roky. Ano mé nadšení je vskutku velké. V obou prozatimních dílech, které jsem četla jsou jisté nesrovnalosti či nelogičnosti, jsou však tak titěrné, že jim prakticky ihned po přečtení nevěnuji pozornost. Nechápu jak jen mohla Suzanne Collinsová přijít s něčím takových jako jsou Hunger games. Všichni ti,jenž odsuzují celou tuhle věc kvůli předsudkům, kvůli neoriginalitě (co je dnes originální?) a kvůli Battle Royale patrně nic nečetli a připravují se tak o skvělý zážitek z četby. Nejde o žádné vrcholné dílo. Pořád to spadá k odpočinkové četbě, ale má to přesně to, co od takové četby čekám a je toho hodně. Asi už je ze mě fanynka...

Obrázky nekradu, jsem členem komunity;)

Hunger games- Aréna smrti

27. listopadu 2011 v 13:21 | J.
V originále: The hunger games
Autor: Suzanne Collins
Nakladatelství: Fragment 2010
Bestseller z pera Suzanne Collinsové, trilogie Hunger games podnítila hotovou mánii. Tahle pro mně zprvu nenápadná knížka, která mne nezaujala jak obálkou tak ani názvem se ukázala být tím nejlepším, co se mi za dlouhou dobu dostalo do rukou a myslím, že tím ještě nějakou chvíli zůstane. Hunger games jsou vzkutku vyjímečnou trilogií. Motiv a hlavní dějová linie jsou v literatuře pro mládež prakticky zcela ojedinělé. Suzanne Collins přišla s knihou na kterou si jen tak někdo netroufne. Hunger games jsou plné boje o přežití, nespravedlnosti a sebezapření, lásky k bližnímu, násilí a krutosti. Tudíž to není zrovna dětská kniha. Není divu, že se chystá nové vydání pro dospělé čtenáře. Příběh se odehrává ve zdálivě beznadějném světě, kde vládne diktatura a neporušitelný řád. Kde je jakákoliv snaha o vzpouru tvrdě potlačena. Kde lidé umírají hlady a kde se rok od roku konají kruté násilnické hry, připomínající římský boj gladiátorů na život a na smrt. Z každého ze 12 krajů, na něž je rozděleno to, co zbylo ze Severní ameriky, jsou vybráni dva mladí lidé, aby bojovali v aréně o holý život pro potěšení hlavního města a jeho obyvatel. Jako by diktátoři zvedali pomyslný prst se slovy, máme nad vámi absolutní moc. Můžeme vám vzít vaše děti. Musíte uznat, že není moc knih pro mládež, kde se hlavní zápletka točí kolem dětí, jenž s evraždí navzájem. Hunger games vzbudili velkou odezvu u čtenářského publika a začátkem příštího roku se do kin chystá vtrhnout jejich filmová adaptace. Myslím, že po shlédnutí prvních trailerů není důved se na ni netěšit. Bude se totiž pravděpodobně věrně držet své předlohy. I přes svůj drastický nádech a tohle všechno je Aréna smrti nádherná kniha popisující lásku, ryzí přátelství a touhu po svobodě.

Roztomilé malé lhářky-Sara Shepard

15. listopadu 2011 v 22:37 | J.
V originále: Pretty Little liars
Autor: Sara Shepardová
Nakladatelství: BB Art 2011

Roztomilé malé lhářky Sáry Shepardové.
Populární knižní série, která je v americe velmi známá a roky si udržuje svůj věrný okruh fanoušků. K nám se ale dostává až letos a bojím se, že kdyby nebylo stejnojmenného seriálu stanice ABC trvala by její publikace mnohem déle. Záporem první knihy série je předně to, že se k nám dostává až po televizní adaptaci. Ta samozřejmě vůbec není špatná ba naopak. Slovy kritiky jde o jeden z nejlepších dramatických seriálů současnosti. Většina čtenářek se tedy se základním syžetem a postavami již seznámila a v ke knize přistupuje s kritickým odstupem. Musím bohužel konstatovat, že této skupině čtenářů kniha nic zásadního nepřinese.
Co se týče příběhu,nedozví nic, co by jim už tvůrci seriálu nezprostředkovali předem. Na druhou stranu je v knize samozřejmě spousta vedlejších epizodek, které jsme neměli šanci v televizi vidět. Postavy prozrazují více ze svého charakteru a kniha má velmi pěknou atmosféru. Postrádá však již zmíněnou dramatičnost. Velkou výhodu mají tedy tyčtenářky, jenž se se seriálem nesetkaly. Předpokládám, že pro ně musí být Roztomilé malé lhářky mnohem větším čtenářským zážitkem.


Jsem hladový poutník:)

14. listopadu 2011 v 19:24 | J.

Putování s Hunger Games

Tak držím po dlouhé době v rukou nějakou novou knihu. A už to i vypadá, že dobrou knihu:) Jak jsem se k ní dostala? Tomu se vyhnout nedalo. Až moc se o ní mluví. Je to zvláštní, obálka mně nijak nezaujala, ani název ne, celkově jsem tomu nevěnovala žádnou pozornost, když tohle dílko vyšlo. Ono to ale bude asi vážně dobrý, co říkáte:D Dneska se na to vrhnu, po tom všem co mi běžně projde pod rukama, od Umberta Eca přes Hrabáka až k Havlovi potřebuju trochu zvolnit:)
Průběžně čekujte stránky Syki kvůli jejímu Putování s Hunger games. Mé putování začíná dnes. Uvidíme kam nás vítr zavane:)

Takže co vy a Hunger games?? Taky hladoví??:)

* úplně jsem zapoměla na tohle!*

 
 

Reklama